top of page

KATEGORIE

KATEGORIE

Co letos dělat pár věcí jinak?

Nejsem úplně člověk, co by se vyžíval v předsevzetích, ale stejně mě začátek každého roku donutí přemýšlet o tom, co se dá dělat jinak, líp nebo třeba navíc. A teď fakt nemám na mysli hubnutí, běhání nebo seknutí s pitím, což jsou takové klasiky, co většinou vydrží pár týdnů. Tady je pár věcí k zamyšlení - třeba i pro vás -, co mají podle mě skutečně smysl:


PŘESTANU BÝT POLITICKY PASIVNÍ

Jednou za x let hodit do urny papír v obálce je skutečně minimum. Politika potřebuje primárně slušné lidi s upřímnými zájmy, aby dělali protiváhu kariérním politikům. Udělejte letos o krok navíc. Zkuste se třeba stát registrovaným příznivcem strany, která je vám blízká, vstupte do ní nebo nabídněte pomoc politikovi, který vás baví.

Navštivte zasedání zastupitelstva v místě bydliště, případně sledujte přenos. Podívejte se, jací lidé reprezentují jakou stranu, jak vystupují, co prosazují. Využijte možnost klást dotazy. Nebo udělejte ultimátní krok, nechte se zvolit do zastupitelstva a měňte svoje okolí k lepšímu!


PODPOŘÍM OBJEKTIVNÍ ZPRAVODAJSTVÍ

Svět se topí v záplavě dezinformací, lží a manipulací. Nezávislá novinařina je potřeba víc než kdy jindy. Předplaťte si proto některých z deníků a podpořte jeho práci. Ideálně takový, který nabízí kvalitní ozdrojované články a dělá i investigativní novinařinu.

Loni jsem si platil Deník N, přesto že jsem jeho placenou sekci navštívil jen párkrát do roka. I tak to nepovažuju za vyhozené peníze.


BUDU ROZVÍJET SVOU ANGLIČTINU

Jelikož jsem už od střední školy měl velmi slušnou angličtinu, nedocházelo mi často, že to není úplně tak běžná věc. Angličtina je přitom jazyk, který otevírá dveře k ohromnému množství zpravodajského, odborného i zábavného obsahu.


Anglická verze Wikipedie je nejlepší odrazový můstek k učení a bádání. YouTube je plný populárně-vedeckého obsahu. Místa jako TED, Sci-Hub, Google Scholar, PubMed a další nabízí téměř nekonečný přístup k současnému poznání, které je zároveň často úplně nedostupné lidem, kteří se anglicky nedomluví.

Koukejte na filmy v originále, poslouchejte zahraniční podcasty, čtěte cizí zpravodajské weby... prostě se přestaňte ochuzovat o všecko, co nám digitální doba umožňuje.


POŠLU STOVKU NA DOBROU VĚC

Jenom stovku? Jo, klidně jen stovku. Ale každý měsíc! Na vývoj léků, na pomoc seniorům, na právní ochranu pro zranitelné skupiny, na pejsky v útulcích... je to na vás.

Jednorázový dar možná může dosáhnout větší výše, jenže pro spoustu spolků a organizací je mnohem důležitější pravidelnost než absolutní výše darů. Pravidelnost totiž umožní plánovat výdaje a tím vytvořit stabilní prostředí pro zaměstnance, dobrovolníky i svěřence.


PODPOŘÍM UMĚLCE

Dokážete si představit svět bez hudby, obrazů, divadla nebo filmů? No já teda ne. Naprostá většina tvůrčích lidí přitom tvoří jen pro radost a žádné peníze ze své tvorby nemá - naopak! Většina takových lidí si svůj koníček dotuje ze své denní práce, klidně i v řádech tisíců měsíčně. Svět umění umožňuje živit se tvorbou jen několika desítkám mainstreamových umělců. Ostatní může výše nákladů časem odradit.


Kupte si letos třeba cédéčko, sbírku básní, knížku povídek, obraz do obýváku... cokoliv! Od někoho, jehož práce vás baví. Uvidíte, že vaše "investice" nejen potěší, ale bude člověka motivovat k dalším skvělým věcem, na rozdíl od profíka, pro kterého to možná byla jen kapka v moři odměn.


Co na to říkáte? A co byste k tomu přidali vy?

Štítky:

Zpět na kategorie

bottom of page