MILÝ DENÍČKU #6: Zeman, Babiš, Čína

Milý deníčku, věděl jsi, že Miami má jenom něco přes 400 000 obyvatel? Je to vlastně takové Brno Floridy. Přesto trvá často přes půl hodiny autem po čtyřproudových silnicích, než se dostaneme z hotelu na místa, kde máme společný program.

Dopoledne jsme vyrazili na University of Miami, což je největší soukromá univerzita na Floridě. Mají krásný a hlavně ohromný kampus, který protínají pásy palem a stromů ověšených liánami. Nejdříve jsme zašli do místní knihovny a s několika profesory absolvovali přednášku a výstavu o lidech prchajících z Kuby před komunistickým režimem. Měli tam krásné dobové tiskoviny a mapy.

Ve druhé části nás přivítala profesorka Vendulka Kubalkova. Původem Češka pro nás měla přichystanou krátkou prezentaci o vývoji v Československo plnou vtipných animací. Spíše než pro nás ale byla pro její studenty, kterých skutečně několik přišlo. Víš, deníčku, tady v Americe se prý na škole téměř neučí období studené války a železné opony. Leda jako volitelný předmět, takže místní studenti o vývoji v Evropě v druhé polovině 20. století neví zhola nic.

Po přednášce jsme společně poobědvali přímo v učebně a pustili se do debaty. Mluvili jsme o Maďarsku, Česku, Rusku a Číně - a to jsme byli pořád jen u Zemana a Babiše. Paní Kubálkovou velmi zajímalo, co se v Česku děje. Varovala před novou hedvábnou stezkou a popisovala, jak fungují čínské aktivity v zemích, kde Čína buduje vliv. Prý nás, Maďarsko a Polsko vnímá Amerika jako "neliberální demokracie". To proto, že sice máme svobodné volby, ale nemáme žádnou moc ani nástroje k tomu, abychom vítěze voleb kontrolovali a trestali, když poruší zákon. Pochválila nás ale za to, jak ohromnou životní úroveň jsme dokázali vytvořit. Zřejmě byla při svých cestách jen v Praze.

Debaty se účastnila i mladá dívka z Brazílie a snažila se nám vysvětlit, proč je u moci Jair Bolsonaro. Moc se jí to ale nepovedlo. Profesorka Kubálková ji pak nepřímo sepsula, když se rozčilovala, že průměrný středoškolák v Evropě ví o historii světa více, než prvák na vysoké škole u nich, a že když slyší, jak dvacetiletá dívka blábolí o fašismu a ani neví, co to ten fašismus je, tak ji skoro praská cévka.

Domácí politika se ale zřejmě na školách příliš neprobírá. Mojí otázce, která dávala paralelu mezi rétoriku Orbána a Trumpa, se všichni profesoři zkušeně vyhnuli a dostalo se mi velmi vágní odpovědi, navíc na úplně jinou otázku.

Odpoledne jsme měli poslední přednášku na Floridě. Přijel za námi zakladatel organizace Immigrant Archive a pouštěl nám storytellingová videa o osudech lidí, kteří prchali z Kuby. Mluvil úchvatně a videa byla skutečně dojemná.

Protože jsme na Floridě zatím vůbec nezažili noční život, dali jsme si v hotelu večeři a objednali si Uber do centra Miami. Lost Boys je prý někdejší obchod s módou, který někdo přestavěl na bar. Uvnitř panovala pohodová retro atmosféra. Lidí tu bylo až k prasknutí, někdo hrál kulečník, jiní házeli šipky - klasické, se skutečným hrotem - a zapisovali skóre na bílou tabuli. Lahev vína během Happy hours stála pouhých 15 dollarů a byla skvělou tečkou za dnešním dnem.

Zítra je náš poslední den v Miami a máme celý den volno na to, prozkoumat místní atrakce. Dopoledne si chceme udělat výlet do umělecké čtvrti Wynwood, odpoledne zřejmě navštívíme floridské Oceánárium a večer strávíme na pouti. V parku jen pár minut od hotelu dnes začíná Pumpkin Patch festival.

Tak dobrou noc, deníčku!

Musím na zítřek nabrat síly.

Další čtení